Błąd – NvBackend.exe z Ontology.dll?

Ostatnio spotkałem się z problemem na komputerze gdzie był zainstalowany Windows 7 oraz karta graficzna firmy NVIDIA. Po starcie systemu pokazywał się błąd o następującej treści:


“Program
C:\Users\Nazwa_komputera\AppData\Local\NVIDIA\NvBackend\Application\Ontology\Ontology.dll nie jest przeznaczony do uruchomienia w systemie Windows albo zawiera błąd. Zainstaluj program ponownie, używając oryginalnego nośnika instalacyjnego, albo skontaktuj się z administratorem systemu lub dostawcą oprogramowania w celu uzyskania pomocy.”

Aby go naprawić należy uruchomić konsole z prawami administratora. W tym celu kliknij w systemie przycisk Start w polu wyszukiwania wpisz CMD naciśnij klawisze Ctrl+Shift i naciśnij Enter.

Pojawi się okno UAC gdzie zezwalamy na uruchomienie programu. Gdy już zezwolimy uruchomi się nam okno konsoli.

|Okno konsoli w systemie Microsoft Windows
Okno konsoli w systemie Microsoft Windows

Gdy już mamy uruchomioną konsolę z prawami administratora (na ramce okna widać napis Administrator).  wpisujemy polecenie: sfc /scannow  i naciskamy Enter.

Musimy poczekać aż proces się zakończy – może on chwilkę potrwać. Kiedy to nastąpi otrzymamy komunikat.

Następnie uruchom ponownie komputer. Podczas startu komputera w momencie gdy zaczyna wchodzić do systemu lecz przed pojawieniem się logo systemu – naciśnij klawisz F8. Jeśli nie zdążymy nacisnąć klawisza F8 to należy uruchomić ponownie komputer i spróbować jeszcze raz nacisnąć klawisz F8 w danym momencie.

[wp_ad_camp_1]

dy się nam to uda pojawi się okno z menu wyboru. Strzałkami z listy wybieramy opcję uruchom w trybie awaryjnym. Załaduje się system w trybie awaryjnym.

Następnie wejdź do katalogu C:\Users\USERNAME\AppData\Local i usuń folder o nazwie NVIDIA.

Uwaga! Katalog AppData jest ukryty możemy go odkryć lub ręcznie wpisać w polu jego adres. USERNAME – to nazwa użytkownika w systemie jaką używamy.

Jak ręcznie podać ścieżkę dostępu do katalogu C:\Users\USERNAME\AppData\Local
Ręcznie wpisujemy ścieżkę dostępu do katalogu C:\Users\USERNAME\AppData\Local

Uwaga! Nie usuwamy folderu o nazwie “NVIDIA Corporation”.

Kolejnym krokiem jest opróżnienie kosza i ponowne uruchomienie komputera.

Po tym zabiegu nie powinien się już nam pojawiać komunikat o błędzie.

10 komentarzy

  1. Ten błąd pojawia się też w Windows XP, ale tam nie ma AppData i okno błędu jest bardziej enigmatyczne.

    • Niestety nie mam jak sprawdzić jak to wygląda na XP, lecz z tego co pamiętam c:\users\twoje konto\applications data Szukałbym katalogu Nvidi. Mam nadzieję, że chociaż tak pomogę. Proszę napisz czy się udało?

  2. Robię tak jak jest opisane, krok po kroku jednak dochodzę do momentu aby usunąć folder NVIDA – niestety nie mam tego folderu w katalogu AppData

    • W wpisie jest: Uwaga! Katalog AppData jest ukryty możemy go odkryć lub ręcznie wpisać w polu jego adres. USERNAME – to nazwa użytkownika w systemie jaką używamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *