HardwarePoradySoftwareSystemy operacyjne

Błąd – NvBackend.exe z Ontology.dll?

Ostatnio spotkałem się z problemem na komputerze gdzie był zainstalowany Windows 7 oraz karta graficzna firmy NVIDIA. Po starcie systemu pokazywał się błąd o następującej treści:


„Program
C:\Users\Nazwa_komputera\AppData\Local\NVIDIA\NvBackend\Application\Ontology\Ontology.dll nie jest przeznaczony do uruchomienia w systemie Windows albo zawiera błąd. Zainstaluj program ponownie, używając oryginalnego nośnika instalacyjnego, albo skontaktuj się z administratorem systemu lub dostawcą oprogramowania w celu uzyskania pomocy.”

Aby go naprawić należy uruchomić konsole z prawami administratora. W tym celu kliknij w systemie przycisk Start w polu wyszukiwania wpisz CMD naciśnij klawisze Ctrl+Shift i naciśnij Enter.

Pojawi się okno UAC gdzie zezwalamy na uruchomienie programu. Gdy już zezwolimy uruchomi się nam okno konsoli.

|Okno konsoli w systemie Microsoft Windows
Okno konsoli w systemie Microsoft Windows

Gdy już mamy uruchomioną konsolę z prawami administratora (na ramce okna widać napis Administrator).  wpisujemy polecenie: sfc /scannow  i naciskamy Enter.

Musimy poczekać aż proces się zakończy – może on chwilkę potrwać. Kiedy to nastąpi otrzymamy komunikat.

Następnie uruchom ponownie komputer. Podczas startu komputera w momencie gdy zaczyna wchodzić do systemu lecz przed pojawieniem się logo systemu – naciśnij klawisz F8. Jeśli nie zdążymy nacisnąć klawisza F8 to należy uruchomić ponownie komputer i spróbować jeszcze raz nacisnąć klawisz F8 w danym momencie.

[wp_ad_camp_1]

dy się nam to uda pojawi się okno z menu wyboru. Strzałkami z listy wybieramy opcję uruchom w trybie awaryjnym. Załaduje się system w trybie awaryjnym.

Następnie wejdź do katalogu C:\Users\USERNAME\AppData\Local i usuń folder o nazwie NVIDIA.

Uwaga! Katalog AppData jest ukryty możemy go odkryć lub ręcznie wpisać w polu jego adres. USERNAME – to nazwa użytkownika w systemie jaką używamy.

Jak ręcznie podać ścieżkę dostępu do katalogu C:\Users\USERNAME\AppData\Local
Ręcznie wpisujemy ścieżkę dostępu do katalogu C:\Users\USERNAME\AppData\Local

Uwaga! Nie usuwamy folderu o nazwie „NVIDIA Corporation”.

Kolejnym krokiem jest opróżnienie kosza i ponowne uruchomienie komputera.

Po tym zabiegu nie powinien się już nam pojawiać komunikat o błędzie.

10 komentarzy do “Błąd – NvBackend.exe z Ontology.dll?

Pozostaw komentarz