HardwareInnePoradySystemy operacyjne

Jak zmienić literę dysku w systemie Windows?

Dziś pokażemy w jaki sposób przy pomocy dostępnych narzędzi w systemie MS Windows zmienić literę dysku twardego, pendrive, napędu optycznego.

Klikamy Start -> Panel Sterowania -> Narzędzia Administratora -> Zarządzanie komputerem

Pojawi się nam okno: Zarządzanie komputerem

Zarzadzanie Komputerem

W liście po lewej stronie wybieramy opcję: Zarządzanie dyskami pojawi się nam lista dysków i partycji jakie mamy w naszym systemie.

Zarzadzanie Dyskami

Prawym klawiszem myszy klikamy na dysk, pamięć której chcemy zmienić literę. Pojawi się nam menu podręczne w którym to wybieramy Zmień literę dysku i ścieżkę.

[wp_ad_camp_1]

Zarzadzanie Dyskami zmiana litery dysku twardego, pendrive

Pojawi się nam kolejne okno: Zmiana litery i ścieżki dla dysku X ( x – wybrany przez nas dysk).

Zarzadzanie Dyskami zmiana litery dysku twardego okno

Doszliśmy do etapu w którym możemy określić nową literę dysku. Klikamy więc na klawisz Zmień.

ZmianaLiteryDysku

Teraz wystarczy tylko zmienić literę dysku na taką która nam odpowiada. Klikamy OK. Otrzymamy komunikat ostrzegający, że niektóre programy korzystające z tego dysku mogą przestać działać jeśli zmienimy literę. Jeśli faktycznie posiadamy programy w których jest skonfigurowana ścieżka na ten dysk będziemy musieli je prze-konfigurować.  W przypadku gdy jesteśmy pewni, że zmiana ścieżki nie będzie stwarzać problemów, zatwierdzamy komunikat.

Możemy także zamienić napędy miejscami np. nasz napęd optyczny dostał w systemie literkę D a pendrive E. W takim przypadku pierwsze musimy zwolnić literę D z napędu oraz literkę E z pendrive tj. usunąć je. Dopiero w następnym kroku możemy przypisać już właściwe literki do poszczególnych napędów.

Pozostaw komentarz