Czyszczenie laptopa – Jak się za to zabrać?

Przecieranie szmatką monitora i klawiatury komputera to jeszcze nie czyszczenie. Mało kto z jego użytkowników wie, że do właściwej pracy laptopa potrzeba także często czyszczenia układu chłodzenia.

Jak poznać?

Pierwszym znakiem tego, że twój komputer potrzebuje czyszczenia wewnętrznego, jest nagrzana obudowa, zwiększony hałas oraz temperatura pracy, którą zmierzyć mogą specjalne komputerowe aplikacje. Źródłem tego zjawiska jest zwiększona praca wiatraczka, która konieczna jest, by zapewnić zanieczyszczonemu komputerowi odpowiednie chłodzenie. Po pewnym czasie jednak nie jest on w stanie wystarczająco chłodzić laptopa, co skutkuje częstym wieszaniem się systemu lub wyłączaniem się komputera a czasem nawet jego uszkodzeniem.

Zrób to sam!

Czyszczenie układu chłodzenia w serwisie to wydatek minimum 50zł. Nie jest to jednak naprawa, z którą sami sobie nieporadzimy. Jeśli jednak nadal posiadasz komputer na gwarancji, oddaj go do autoryzowanego serwisu, gdyż przez samodzielne rozkręcanie sprzętu możesz ją utracić.

Krok po kroku.

Chociaż czasem słyszy się rady, by zwyczajnie „przedmuchać” od zewnątrz wentylator laptopa, nie zawsze jest to rozwiązanie skuteczne, a może być nawet groźne. Taka metoda sprawdza się bowiem tylko w przypadku, gdy nagromadzonego osadu jest niewiele. Tak potraktowane znaczne pokłady kurzu mogą spowodować zablokowanie łopatek wentylatora i spalenie karty graficznej bądź procesora. Mimo to wyczyszczenie układu chłodzenia dalej pozostaje w naszym zasięgu. Aby praca była bezpieczna, trzeba wyłączyć komputer i odłączyć też źródło jego zasilania. Następnie należy rozkręcić obudowę laptopa i ostrożnie wymontować ze środka te części, które blokują nam dostęp do wiatraczka. Aby dokładnie usunąć brud, jego również dobrze jest wyciągnąć. Jeżeli dysponujemy sprężonym powietrzem, można spróbować przedmuchać wentylator (lub wypróbować siłę własnego oddechu). Jeśli jednak kurz nadal się trzyma, należy pędzelkiem bądź delikatną szczoteczką do zębów usunąć osad. Zaleca się również wymianę pasty termoprzewodzącej, chociaż nie przy każdym czyszczeniu jest to konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.