Antyradar i darmowa nawigacja Yanosik
Postanowiłem zainstalować w swoim telefonię darmową aplikację nawigacji samochodowej wraz z antyradarem. Aplikacja ta nosi nazwę Yanosik i można ją pobrać w Google Play.Po zainstalowaniu i założeniu konta postanowiłem sprawdzić jak spisuje się aplikacja w miejscach które znam. Tak więc uruchomiłem GPS oraz dane komórkowe w telefonie i ustawiłem na początku jako miejsce docelowe adres firmy w której pracuję. Aplikacja działa w oparciu o darmowe mapy OpenStreetMap. Zainstalowałem telefon w uchwycie samochodowym. Uruchomiłem samochód i ruszyłem do pracy. Co się okazało pierwszym co postanowiłem zmienić to ustawienie kierunku jazdy tj. domyślnie w Yanosiku jest ustawiony kierunek „północ” tj. jadąc samochodem ekran ustawia się nam w kierunku północnym. Dla mnie jest to mało wygodne i postanowiłem zmienić opcje tak by pokazywało mi „kierunek jazdy”.
[wp_ad_camp_1]
Używając Yanosika testowałem aplikację jeżdżąc po okolicznych znanych mi drogach. Jak się okazało jest troszkę niedoróbek np.przejeżdżając przez rondo gdzie powinienem jechać prosto aplikacja mówi mi „na rondzie skręć w lewo drugi zjazd” co nie jest w pełni prawdą nie jadę w lewo lecz prosto natomiast zgadza się numer zjazdu tj drugi. Oczywiście mamy możliwość zgłoszenia błędów do producenta. Dla obrony dodam, że jest to darmowy produkt, ciągle się rozwijający i który utrzymuje się z reklam wyświetlanych w aplikacji.
Same mapy OSM jako otwarty projekt mają jeszcze dużo braków. Dzięki temu, że jest to otwarty projekt, każdy może zgłosić poprawki. Dzięki społeczności i pracy wielu ludzi OSM ma więcej zgłoszeń i nanoszonych poprawek aniżeli mapy komercyjne, dzięki czemu są bardziej aktualne.
Wracając do Yanosika jago główną zaletą jest możliwość powiadamiania i informowania innych użytkowników znajdujących się na tej samej trasie o różnego rodzaju zdarzeniach: mi. o wypadkach, pracach drogowych, patrolach policji, ITD czy kontroli prędkości. Opcja ta wymaga by telefon był podłączony do sieci internetowej. Usługa ta działa na prostej zasadzie użytkownik jadący daną trasą może zgłosić zdarzenie np. unieruchomiony samochód na poboczu to aplikacja przekaże pozycję GPS oraz informacje o typie zdarzenia do innych użytkowników jadących tą samą trasą. Po czym kolejni kierowcy mogę podtrzymać zdarzenie lub je skasować przez co potwierdzają prawdziwość informacji przekazanych przez zgłaszających. Dzięki czemu osoby zgłaszający realne zdarzenie są lepiej oceniani a Ci którzy zgłaszają fikcje to ich głos z czasem przestaje się liczyć.