OfficeSoftware

Jak skonfigurować konto pocztowe w Programie Mozilla Thunderbird?

W ostatnim w pisie pokazywałem jak zainstalować program pocztowy Mozilla Thunderbird na naszym komputerze teraz jednak nadszedł czas aby go skonfigurować. Gdy mamy już zainstalowany program pocztowy i uruchomimy go pierwszy raz pokaże się nam poniższe okno.


THK_KonfiguracjaThunderbirdW1

Zakładam sytuację, że posiadamy już swoje konto pocztowe z którego korzystamy i chcemy korzystać z niego poprzez klienta pocztowego. Więc nie interesuje nas zakładanie kolejnej skrzynki pocztowej (mailowej). Klikamy klawisz z napisem Pomiń i użyj istniejącego konta pocztowego.

Pojawi się nam okno:

THK_KonfiguracjaThunderbirdW2

Wypełniamy pola formularza podając Imię Nazwisko lub pseudonim. W kolejnym polu adres e-mail konta które posiadamy oraz hasło do tego konta. Klikamy Kontynuuj.

THK_KonfiguracjaThunderbirdW3

Wyświetli się nam okno w którym program będzie wyszukiwać ustawienia serwera na którym mamy założoną skrzynkę e-mailową.

Gdy etap ten się zakończy otrzymamy okno z wykrytymi przez program parametrami.

THK_KonfiguracjaThunderbirdW4

Mamy tu możliwość zmiany tych ustawień w przypadku gdy zostały źle wykryte a także określenia w jaki będzie używany protokół do obsługi poczty POP3 (Post Office Protocol 3) czy IMAP (Internet Message Access Protocol).

[wp_ad_camp_1]

Tu warto poznać różnice między tymi protokołami tak byśmy byli świadomi różnicy między nimi. Takim skrócie POP3 używany jest w trybie offline tj. cała poczta jest ściągana na nasz komputer wraz załącznikami i kasowana z serwera (w zależności jak skonfigurujemy nasz komputer). Jest to bardzo prosty protokół i praca na jednej skrzynce na kilku komputerach np. stacjonarnym  i laptopie znacznie utrudniona ponieważ część poczty może być na jednym komputerze a pozostała na drugim. Protokół ten zalecany jest w przypadku gdy koszt połączenia do sieci internet jest uzależniony od czasu przebywania w nim.

Inaczej się sprawa ma z protokołem IMAP gdzie cała poczta przetrzymywana jest na serwerze a klient pobiera jedynie nagłówki wiadomości. Pozostała część pobierana jest dopiero w momencie otwarcia danej wiadomości wymaga to jednak stałego dostępu do internetu. To rozwiązanie pozwala na korzystanie z skrzynki na wolu komputerach jednocześnie.

Wracając do konfiguracji naszego programu jeśli wszystkie parametry zostały dobrze odczytane możemy przejść do następnego kroku. W przypadku gdy nie wszystko poszło dobrze musimy wybrać Konfigurację zaawansowaną. 

Pojawi nam się poniższe okno:

THK_KonfiguracjaThunderbirdW5

Jak widać na powyższym screenshot  ustawiamy tu parametry zarówno dla konta poczty wychodzącej jak i przychodzącej. W pierwszej kolejności zabieramy się za serwer poczty przychodzącej. Od naszego operatora konta pocztowego powinniśmy otrzymać dane które należy właśnie tu wpisać i ustawić.

W moim przypadku korzystam z protokołu IMAP więc ustawiam protokół. Jako nazwa serwera podaję adres serwera najczęściej to jest domena w której mamy konto lub sub-domena np. mail.domena.xx lub poczta.domena.xx w moim przypadku jest to po prostu wicket.eu. Następnie podajemy port po którym się będziemy komunikować z serwerem poczty. Pamiętajmy jednak, że porty dla połączenia szyfrowanego i nieszyfrowanego są zazwyczaj inne temu w następnej kolumnie tj. SSL musimy wybrać właściwą opcję. Poniżej załączam tabelę z najczęściej stosowanymi portami dla poszczególnych usług. Administratorzy serwerów pocztowych mogą ustawić inne porty.

Usługa Port Port SSL
SMTP 587 25 (niezalecany)

465

POP3 110 995
IMAP 143 993

 W kolumnie Uwierzytelnienie proponuje ustawić opcję wykryj chyba, że wiemy którą opcję wybrać :).

Następnie ustawiamy serwer poczty wychodzącej. Tu mamy podobną sytuację lecz o tyle prostszą, że mamy tylko do ustawienia SMTP więc ustawiamy analogicznie. Wpisujemy nazwę serwera port dla nieszyfrowanego połączenia to 587 a dla SSL 465. Ustawiamy czy SSL czy bez i uwierzytelnienie. Pozostaje jeszcze podać Nazwę użytkownika dla serwera poczty przychodzącej jak i wychodzącej.  Zostaje kliknąć Gotowe. Jak wszystko jest dobrze powinno zostać dodane nasze konto do programu. Możemy zacząć korzystać z poczty na naszym komputerze.

Uwaga!! Jeśli korzystamy z SSL program zapyta nasz czy zaakceptować certyfikat. Potwierdzamy i możemy wysyłać wiadomości.

8 komentarzy do “Jak skonfigurować konto pocztowe w Programie Mozilla Thunderbird?

Pozostaw komentarz