InneSoftware

Pozycjonowanie strony – do konkretów! – cz 3.

Do konkretów!

Mam nadzieje, że nie zamęczyłem Was tym wcześniejszym długim tekstem? Jak już wiemy, jakie mniej więcej zagrożenia na nas mogą czekać i wiemy czy będziemy pozycjonować sami czy zlecimy to komuś, warto wiedzieć o co w tym chodzi i jak się to robi, abyśmy mogli zadawać pytania.


Wybór domeny

Czasami wybiera się domenę pod rodzaj działalności, jaki będziemy prowadzić np. jeśli planujemy handlować lub opisywać sprzęt elektroniczny to można wybrać w nazwie domeny www.rtv.(com,pl …). Jest to także dodatkowy plus w pozycjonowaniu, ponieważ link zawiera już w swojej nazwie frazę „RTV”, którą wykorzystamy w pozycjonowaniu strony. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się nazwy domen, niekoniecznie powiązane z charakterem danej działalności. I tak np. dla naszej firmy handlującej telewizorami wybierzemy domenę XYZ.(com,pl…). Dlaczego? Jeśli nasz interes z RTV nie wypali, a będziemy myśleć o przebranżowieniu to będziemy mogli ławo wykorzystać domenę, która już jest w sieci od jakiegoś czasu i była pozycjonowana, a co za tym idzie ma jakiś ruch i nie starujemy od zera.

Wiek domeny

Im starsza domena i na dłużej opłacona, tym lepsza, ponieważ roboty przeszukujące sieć mają większe zaufanie do takich witryn i wiedzą, że raczej nie znikną one z zasobów sieci zbyt szybko.

Długość nazwy domeny i jej skomplikowanie.

Im krótsza, tym lepsza. Ludzie łatwiej zapamiętują łatwe i krótkie nazwy, aniżeli długie i skomplikowane. Wyobraźmy sobie sytuację, że dzwoni do nas klient i podajemy mu długą nazwę naszej strony np. computerservis(com,pl…) ktoś może to zapisać w komputerserwis(com.pl), więc istnieje duże prawdopodobieństwo pomyłki, a za tym idzie stracimy klienta. W dodatku dla obcokrajowca też może być to problem. W przypadku krótkiej domeny np. www.cs(com.pl…) raczej trudno o pomyłkę.

Gdy już mamy domenę wybraną, zarejestrowaną i zaparkowaną oraz gotową i zoptymalizowaną stronę internetową, to czas zacząć zabawę.

Uwaga:

Jeśli jest to nowa domena to musimy pamiętać, żeby nie przesadzać z dzienną ilością linków. Jeśli jest to domena, która jest  już starsza możemy sobie pozwolić na nieco większą porcję linków. Nie da się jednoznacznie określić wartości liczby linków, zależy to od wielu czynników lecz lepiej dodać mniej, aniżeli dostać filtr lub bana od wyszukiwarek. Stosujemy metodę małych kroczków.

Uwaga:

Wybierając miejsce na naszego linka, warto wybrać serwisy pokrewne lub zbliżone tematycznie oraz strony, które mają już dużą wartość i są w sieci od dawna, a ich treści przydatne dla użytkowników.

Katalogi stron.

Najczęściej pozycjonowanie zaczyna się od dobrania interesujących nas fraz i dopisywaniu strony do katalogów stron internetowych oraz zgłoszeniu jej do wyszukiwarek internetowych. Jest to zadanie czasochłonne.

Bardzo popularny spis katalogów znajdziemy pod adresem: http://www.katalogiseo.info/

Dofollow i nofollow.

Tu dodam istotną informację linki dodawane w katalogach mogą mieć wartość dofollow i nofollow.

O co w tym chodzi? Mianowicie jeśli link posiada wartość dofolow to robot przeszukujący dany wpis przekaże stronie kryjącej się pod danym linkiem część wartości siły strony (czyli twoja strona będzie wyżej w rankingach), na której znajduje się link i włącza go do kalkulacji wartości takiej strony. W przypadku, gdy link ma wartość nofollow robot nie przekaże siły linkowi, a w dodatku nie uwzględni go w ogólnych rankingach stron internetowych. Lecz nie wyklucza to, że robot może wejść na pozycjonowaną stronę i ją zindeksować. W dodatku czytelnik danego wpisu może wejść na Twoją stronę i możesz zyskać potencjalnego odwiedzającego czy klienta.

Presell pages

Potocznie zwane preclami to specjalne serwisy, na których możemy publikować swoje artykuły z wplecionymi linkami do swoich serwisów. Artykuły takie muszą spełniać pewne kryteria określone przez właścicieli poszczególnych serwisów. Najczęściej jednak są to:

– określona długość

– poprawność gramatyczna, stylistyczna i ortograficzna

– tekst powinien być unikalny, tj. nie może być wcześniej publikowany

– wartościowy, powinien coś wnieść. Materiały, gdzie jest lana woda najczęściej są odrzucane.

Warto tu dobrze wyselekcjonować serwisy, do których chcemy dodać nasz tekst. Ponieważ musimy włożyć nieco czasu, aby napisać wartościowy i unikalny tekst i szkoda by było go dodać do precla, którego wartość jest słaba i w dodatku szybko zniknie z sieci.

Społecznościowe

Ostatnio ze względu na zmianę algorytmów w Googlu coraz większą popularność posiadają strony społecznościowe. A to z prostego założenia prawdziwi ludzie siedzą na portalach społecznościowych i rozmawiają między sobą o jakiejś stronie i polecają ją sobie nawzajem to prawdopodobnie jest ona wartościowa.

Własne zaplecze

Kolejnym krokiem jest budowa własnego zaplecza. Wiąże się to z wydatkiem na zakup kilku domen, serwera w ramach którego będziemy mogli osadzić domeny na różnych adresach IP. Będziemy także musieli prowadzić te strony, a także popracować nad ich pozycjonowaniem. Do tego celu możemy także wykorzystać kilka darmowych platform do prowadzenia stron czy blogów. Zróżnicujemy dzięki temu nasze zaplecze i zyskamy kilka unikalnych adresów. Projektując zaplecze powinniśmy się postarać, by było ono jak najbardziej naturalne tj. by roboty nie uznały go za sztuczny twór wykorzystany w celu manipulacji rankingami stron. Powinno to wyglądać dla robotów, jak niezależne strony niepowiązane ze sobą. W sieci można znaleźć różne metody budowy zaplecza np.: piramida, koła, mieszane itd.

Systemy wymiany linków SWL

Wyszukiwarki źle patrzą na SWL, ponieważ manipulują one rankingiem stron, zatem łatwo nabawić się restrykcji ze strony wyszukiwarek.

AdWords

System reklamowy Google, który pozwala na zakup linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Jest to system płatny, dzięki któremu możemy osiągnąć dobre wyniki wejść na stronie, a co za tym idzie sprzedaży. Wymaga to jednak na początku nieco funduszy umiejętności analizy, by określić na jakich frazach mamy najwięcej wejść i żądanej akcji (sprzedaży). Płacąc za kliknięcie w link interesuje nas, aby odwiedzający coś u nas kupił, a nie tylko oglądał, inaczej jego wejście na naszą stronę przyniesie nam tylko stratę.

Powyższy tekst nie wyczerpuje w pełni zagadnień SEO i może zawierać nieścisłości. Pamiętajmy jednak, że SEO zmienia się nieustannie, jest to taka zabawa w kotka i myszkę pomiędzy pozycjonerami, a twórcami wyszukiwarek. Pozycjonujący na własną rękę muszą dojść i poznać mechanizmy i wytyczne, którymi kierują się roboty wyszukiwarek zanim one się zmienią.

Przeczytaj pozostałe części:

Pozycjonowanie strony internetowej – SEO cz 1.
Jak pozycjonować stronę internetową ? – cz 2.

Pozostaw komentarz